Z prírodnej lekárničky: 12 bylín, ktoré sa oplatí mať po ruke

Ešte pred pár desiatkami rokov nebolo domu, ktorý by nepoznal základný set liečivých rastlín a nevedel ho správne používať. Na rôzne bolesti, zápaly, rany, dokonca i cukrovku, dnu, chudokrvnosť a kašeľ slúžili v prvom rade bylinky, až neskôr nám moderná doba priniesla hotové, rýchlejšie a účinné farmaceutiká. Bylinky aj napriek tomu zostávajú veľmi nápomocnými prostriedkami pre doliečenie rôznych neduhov, účinný detox tela, alebo len jednotlivých orgánov.

 

Prinášame vám 12 liečivých rastliniek, ktoré si môžete pridať do vášho kalendára zberu rastlín. Kalendár si môžete pripnúť na chladničku, alebo nástenku a neskôr si doňho dopĺňať ďalšie bylinky. Takto si ľahko zapamätáte obdobie, v ktorom sa môžete vydať na zber.

 

 

Podbeľ liečivý

 

Čas zberu: marec – apríl

Zbierame: kvety a listy

 

cccc_1

 

Čo liečime: Pôsobí protizápalovo a uvoľňuje hlieny, preto sa osvedčil pri liečbe bronchitídy (zápalu priedušiek), kataru hrdla a hltanu, prieduškovej astme a zápalu pohrudnice, ako aj pri začínajúcej tuberkulóze pľúc. Pri zdĺhavom kašli či mučivom zachrípnutí pomáha užívať viac ráz za deň teplý podbeľový zápar s medom.

 

Ako používame: Zápar: 1 plná kopcovitá čajová lyžička vysušených kvetov sa zaparí 1/4 litrom vriacej vody, krátko sa vylúhuje.

Obklady: Čerstvé listy sa rozdrvia na kašu a prikladajú. Inhalácia: Jednu kopcovitú polievkovú lyžicu kvetov a listov zaparíme a paru vdychujeme pod uterákom. Opakujeme viac ráz za deň.

Kúpele na nohy: Dve plné hrste podbeľových listov zaparíme v dostatočnom množstve vody, krátko vylúhujeme. Kúpeľ trvá 20 minút.

Čerstvá šťava: čerstvé listy odšťavíme v domácom odšťavovači.

 

 

Pŕhľava dvojdomá

 

Čas zberu: marec – apríl

Zbierame: listy, vňať a koreň

 

edsac

 

Čo liečime: Pŕhľava bráni tvorbe ľadvinového a močového piesku, blahodarne pôsobí na činnosť obličiek, ktorých poruchy idú často ruka v ruke so silnými bolesťami hlavy a kožnými vyrážkami. Tie s užívaním pŕhľavy vymiznú. Pŕhľava je najlepšia krvčistiaca a súčasne krvotvorná liečivá rastlina. Lieči ochorenia a zápaly močových ciest, chorobné zadržiavanie moču. Čerstvá pŕhľava obsahuje železo, preto jej pravidelné konzumovanie rieši stavy únavy a vyčerpanosti.

 

Ako používame: Zápar: 1 kopcovitá čajová lyžička vysušených bylín sa zaparí 1/4 litrom vriacej vody, krátko sa vylúhuje.

Tinktúra: Na jar alebo na jeseň sa vykopú korene, poriadne očistia kefou, nakrájajú nadrobno a naplní sa nimi sklenená fľaša až po hrdlo. Zalejú sa ešte 38-40% ražnou pálenkou a postavia na 14 dní na teplé miesto.

Kúpeľ nôh:  Na jeden kúpeľ vezmeme dve hrste čerstvých, dobre očistených koreňov pŕhľavy, s listami aj byľou a na noc ich ponoríme do 5 litrového vedra so studenou vodou. Na ďalší deň prihrejme až do bodu varu a v takom teplom maceráte ako len nohy znesú ich kúpeme 20 minút. Pŕhľava zostáva vo vodnom kúpeli. Ten možno ešte trikrát znova prihriať a použiť.

Umývanie hlavy: Do 5 litrov vody vhodíme za dve hrste čerstvej alebo vysušenej byliny, privedieme postupne na slabom plameni do bodu varu a necháme 10 minút odstáť. Potom vlasy oplachujeme.

 

 

Medvedí cesnak

 

Čas zberu: marec – máj

Zbierame: listy

 

jhzrf

 

Čo liečime: Vraj ani jedna bylina na zemi nie je taká účinná na čistenie žalúdka, čriev a krvi ako medvedí cesnak. Mladý a čerstvý je vhodný najmä ako súčasť jarných kúr na prečistenie a odhlieňovanie, lieči chronické kožné choroby. 10 až 12 kvapiek tinktúry, ktoré pridáme do trošky vody, vynikajúco podporuje pamäť, predchádza vápenateniu ciev a priaznivo pôsobí na žalúdok a črevný systém. Pomáha pri chronických hnačkách, plynatosti, kolikách aj zápchach. Medvedí cesnak odstraňuje poruchy, ktorých pôvodcom je žalúdok, medzi ne patrí aj nespavosť, ako aj všetky ťažkosti, ktorých príčinou je vápenatenie ciev, vysoký krvný tlak, závraty, tlak v hlave, či skľúčenosť. Víno z medvedieho cesnaku je vhodné pre starých ľudí, ktorí majú trvale zahlienené pľúca a s tým spojené ťažkosti s dýchaním (dýchavičnosť). Odporúča sa aj pri tuberkulóze a vodnatieľke.

 

Ako používame: Korenina: Čerstvé listy medvedieho cesnaku sa pokrájajú ako pažítka alebo petržlen a pridávajú na chlieb, do polievok, šalátov alebo mäsových jedál.

Tinktúra: Sklenený zaváraninový pohár naplníme až po hrdlo nadrobno nakrájanými listami alebo cibuľkami a zalejeme 38 alebo 40% ražným, prípadne kvalitným ovocným liehom a postavíme na 14 dní na slnečné miesto alebo do blízkosti tepelného zdroja. Užívame 10 až 15 kvapiek denne s troškou vody.

Víno: Za plnú hrsť nadrobno nasekaných listov krátko povaríme v 1/4 litri bieleho vína, osladíme podľa chuti medom a denne po malých dúškoch pijeme.

 

Púpava lekárska

 

Čas zberu: apríl – október

Zbierame: listy, stvol, kvet aj koreň

nbfred 

Čo liečime: Vyznačuje sa dvomi poprednými vlastnosťami: pomáha pri bolestiach žlčníka a chorobách pečene. Čerstvé duté stvoly, denne 5 až 6 kusov, konzumované 14 dní v surovom stave, pomáhajú pri chronickom zápale pečene a cukrovke. Púpava pomáha aj pri iných ťažkostiach: odstraňuje svrbenie kože, lišaje a vyrážky, vylepšuje žalúdočné šťavy a čistí žalúdok od všetkých usadenín. Konzumácia čerstvých stvolov rozpúšťa žlčové kamene, upravuje činnosť pečene a žlčníka. Púpava pomáha aj pri žltačke a chorobách sleziny. Korene púpavy, či už vo vysušenom alebo čerstvom stave, prečisťujú a zrieďujú krv, urýchľujú trávenie, majú potopudné a močopudné účinky.

 

Ako používame: Ozdravujúca kúra: za čias kvitnutia púpavy sa denne požuje a zje 5 až 10 vyrastených stvolov (kvetových stoniek) púpavy.

Šalát: Pripravujeme a pridávame do jedál z čerstvých, surových koreňov a listov.

Macerát: 1 kopcovitá čajová lyžička koreňov sa dá na noc do 1/4 litra studenej vody, na druhý deň sa zhreje na bod varu a scedí. Toto množstvo sa pije po dúškoch pol hodiny pred raňajkami a pol hodiny po raňajkách.

 

 

Lipkavec obyčajný

 

Čas zberu: máj - jún

Zbierame: kvitnúcu vňať

 

lkijuh

 

Čo liečime: Čistí obličky, pečeň, brušnú slinivku a slezinu od chorobných látok. Kto trpí poruchami lymfatického systému mal by denne piť lipkavcový čaj. Pôsobí aj proti anémii, vodnatieľke a pichaniu v boku. Čaj z lipkavca používaný zvonku pomáha pri všetkých kožných chorobách, ranách, vredoch a uhroch. Po omývaní pokožku vypína. Odporúča sa aj pri epilepsii, hystérii, tanci sv. Víta, zadržiavaní moču, pri ťažkostiach s pieskom a kameňmi. Tiež proti strume, ak je kloktadlom. Lipkavec sa osvedčil aj pri rakovinových nádoroch, rakovine jazyka a kože.

 

Ako používame: Zápar: 1 kopcovitá čajová lyžička vysušených bylín sa zaparí 1/4 litrom vriacej vody, krátko sa vylúhuje.

Čerstvá šťava: Hojné množstvo čerstvého lipkavca sa prepláchne pod studenou vodou a odšťaví.

Masť: Čerstvá šťava sa pri izbovej teplote zmieša s kvalitným maslom a odloží do chladničky.

 

Alchemilka pasienková

 

Čas zberu: máj – august

Zbierame: vňať a listy

 

ztrfd

 

Čo liečime: Alchemilka je všeliekom pre všetky ženské choroby. Blahodarne pôsobí pri menštruačných poruchách, výtoku, pri ochorení podbrušia a nevoľnostiach v prechode. Lieči veľmi rýchlo a pôsobí sťahujúco, preto je ohromným prostriedkom odvodňujúcim a posilňujúcim srdce pri traumatických horúčkach (horúčkach z rany), hnisavých ranách, zanedbaných vredoch a extrakciách zubov. Pomáha tiež malým i dospelým pri chorobách svalstva, pri slabosti svalov a končatín i pri malokrvnosti. Už šálka čaju denne robí zázraky.

 

Ako používame: Zápar: 1 plná čajová lyžička na 1/4 litra vody, zaparí sa a krátko vylúhuje.

Obklady: Čerstvú bylinu premyjeme pod vodou, valčekom na cesto rozmliaždime a prikladáme. Macerát: Na jeden kúpeľ vezmeme zhruba 200 g vysušených alebo 400 g čerstvých bylín. Na noc ich ponoríme do vedra so studenou vodou a na ďalší deň prihrejme. Maceráciou získanú kvapalinu prilejeme do kúpeľa.

 

 

Rumanček kamilkový

 

Čas zberu: máj – august

Zbierame: rozkvitnuté kvetné úbory (kvietky)

 

vvfffffffff

 

Čo liečime: Rumanček pôsobí výrazne protizápalovo a dezinfekčne, pomáha proti kŕčom a mierne utišuje bolesti. Rumanček zbavuje organizmus jedovatých látok. Znižuje obsah cholesterolu v krvi a podporuje trávenie. Rumanček vo forme záparu, kloktadla a inhalácií napomáha pri žalúdočných a črevných ťažkostiach, pri chrípke, nádche, zápaloch priedušiek. Ako čaj je účinný pri poruchách menštruácie, vonkajších zápaloch, kožných ekzémoch, popáleninách a hemoroidoch.

 

Ako používame: Zápar: 1 čajová lyžička na 1/4 litra vody sa zaparí a krátko vylúhuje.

Kúpeľ: Na kúpeľ vo vani sa použijú 4 hrste, na kúpeľ tváre a na omývanie hlavy jedna hrsť rumančekových úborov (kvetu), zaparí sa a nechá vylúhovať.

Pary: Kopcovitú lyžičku rumančeka zaparíme v 1 litri vriacej vody. Pod uterákom vdychujeme pary byliny.

Bylinkový vankúš: do vankúša z plátna nasypeme usušený rumanček a zašijeme. Na suchej panvici ho dobre zohrejeme a prikladáme.

 

 

Rebríček obyčajný

 

Čas zberu: máj – august

Zbierame: kvety, stonky, menej listy

 

mthjhhhh

 

Čo liečime: Pomáha pri poruchách tráviacej sústavy, pri žlčových ťažkostiach, pri poruchách cievneho obehu (upravuje krvný obeh a tlak), zastavuje krvácanie (pri silnej menštruácii alebo z rán), dezinfikuje ústnu dutinu, pomáha pri paradentóze, vyrážkach a ranách na koži.

 

Ako používame: Zápar: 1 kopcovitá čajová lyžička vysušených bylín sa zaparí 1/4 litrom vriacej vody, krátko sa vylúhuje.

Masť: 90 g čerstvého nesoleného masla alebo bravčovej masti sa silno rozohreje, pridá sa do nej 15 g čerstvých, nadrobno narezaných kvetov rebríčka a 15 g nadrobno narezaných malinových listov, krátko sa popraží (aby skypelo), zamieša a zloží zo sporáka. Nasledujúci deň sa mierne prihreje, vylisuje cez ľanovú šatku a naplní do čistých sklenených fliaš. Skladuje sa v chladničke.

Sedací kúpeľ: 100 g rebríčka (celá rastlina) sa dá na noc do studenej vody, nasledujúci deň sa rozohreje až na bod varu a pridá do kúpeľa.

 

 

Dúška materina

 

Čas zberu: máj – september

Zbierame: nezdrevnatené časti vňate pred kvitnutím alebo na začiatku kvitnutia

 

rrrrrrrrrrrrrrrrrrrrfffffffffff

 

Čo liečime: Vďaka antibakteriálnym, protivírusovým a protiplesňovým účinkom je osvedčeným liečivým prostriedkom pri ochorení dýchacích ciest, ťažkom zahlienení priedušiek a pri prieduškovej astme. Dúška materina sa používa vnútorne ako kloktadlo na zmiernenie bolesti pri zápaloch hrdla a ústnej dutiny, na odhlienenie a zmiernenie kašľa, ďalej však tiež na tráviace poruchy, najmä proti hnačke, pri únave alebo nervovej vyčerpanosti či precitlivenosti, proti ekzémom a zápalom kože. Upravuje odtok moču a menštruáciu, pomáha pri potratoch a pôrode.

 

Ako používame: Zápar: 1 kopcovitá čajová lyžička vysušených bylín sa zaparí 1/4 litrom vriacej vody, krátko sa vylúhuje.

Tinktúra: Sklenený zaváraninový pohár naplníme až po hrdlo nadrobno nasekanými čerstvými bylinkami, nazbieranými za slnečného poludnia a zalejeme ich 38 alebo 40% ražným alebo kvalitným ovocným liehom. Pohár postavíme na 14 dní na slnečné miesto alebo do blízkosti tepelného zdroja.

Olej: Sklenený zaváraninový pohár naplníme nadrobno nasekanými čerstvými bylinkami, nazbieranými za slnečného poludnia a zalejeme ich kvalitným za studena vylisovaným olejom až dva centimetre nad bylinu. Pohár postavíme na 14 dní na slnečné miesto alebo do blízkosti tepelného zdroja.

Bylinné vankúšiky: naplníme malý vankúšik a zašijeme.

 

 

Repík lekársky

 

Čas zberu: jún – august

Zbierame: kvitnúca bylina aj s dolnými listami

 

ssssssssssssssssssscccccccccccccc

 

Čo liečime: Repík je nenahraditeľný pomocný liek pri chorobách tráviacej sústavy, pri poruchách močových ciest a pečene, pri kĺbových a zápalových ochoreniach, zvonka na hnisavé vyrážky a chronické ekzémy, rany a popáleniny, ako kloktadlo pri zápaloch ústnej dutiny a pri poruchách hlasiviek.

 

Ako používame: Zápar: 1 čajová lyžička na 1/4 litra vody sa zaparí a krátko vylúhuje.

Kúpeľ: 200 g byliny vhodíme do kúpeľa.

Čajová zmes proti chorobám pečene: Repík lekársky a lipkavec obyčajný a lipkavec marinkový sa zmiešajú v rovnakom pomere. 1 kopcovitá lyžička na 1/4 litra vody sa zaparí a krátko vylúhuje.

Masť: 2 plné hrste nadrobno narezaných listov, kvetov a stoniek zamiešame do 250 g bravčovej masti.

 

 

Skorocel kopijovitý

 

Čas zberu: jún – august

Zbierame: listy

 

hhhhhhhhhhhhhhhhhhnnnnnnnnnnn

 

Čo liečime: Skorocel má najmä protizápalové, antibakteriálne a sťahujúce účinky. Využíva sa zvonka na zapálené rany, popáleniny, ekzémy, zapálené oči, štípance od hmyzu, vnútorne pri chorobách dýchacích ciest, najmä proti kašľu, pri poruchách trávenia, prebytku žalúdočnej kyseliny, pečeňových a žlčníkových ťažkostiach a zápaloch močových ciest.

 

Ako používame: Zápar: 1 čajová lyžička na 1/4 litra vody, zaparí sa a krátko vylúhuje.

Listové obklady: Čerstvé listy skorocelu kopijovitého alebo veľkého sa omyjú, na doske rozvaľkajú na kašu a priložia.

Sirup (1.spôsob): 4 plné hrste umytých skorocelových listov sa zomelú na mlynčeku. K tejto kašovitej hmote pridáme trošku vody, 300 g cukru a 250 g včelieho medu. Za stáleho miešania všetko povaríme na slabom plameni, až kým vznikne hustnúca kvapalina. Tú ešte za horúca nalejeme do fliaš a po odstáti uložíme do chladničky.

Sirup (2.spôsob): Umyté listy prekladáme v zaváracom pohári vrstvami cukru a silne natlačíme. Hmota sa cez noc usadí. Nasledujúci deň vrstvy doplníme, až je pohár plný.

 

 

Praslička roľná

 

Čas zberu: jún - september

Zbierame: vňať - zelené letné stonky

 

ttttttttttrrrrrrr

 

Čo liečime: Rastlinka, ktorá má zastavujúce účinky - aj tak sa hovorí prasličke, ktorá pomáha pri svrbiacich kožných vyrážkach. Omývaním prasličkovým záparom alebo kúpeľmi z prasličky sa lieči kostižer, bolesti kostí, hnisavé zápaly nechtového lôžka, otvorené rany na nohách, rozjatrené staré rany, rakovinové nádory, ostrohy na päte, fistuly, zápaly vlasových korienkov, rozličné druhy lišajov a lupus (tuberkulóza kože). Pri bolestivých hemoroidových uzloch prikladáme na miesto čerstvú kašu z rastliny. Praslička blahodarne pôsobí aj pri depresiách, halucináciách a záchvatoch zúrivosti spôsobenými chorobami a poruchami obličiek.

 

Ako používame: Zápar: 1 kopcovitá čajová lyžička vysušených bylín sa zaparí 1/4 litrom vriacej vody, krátko sa vylúhuje.

Parný obklad: Plné 4 hrste prasličky sa dajú na sito a zavesia nad vriacu vodu. Keď je bylina horúca a mäkká, zabalíme ju do ľanového plátna a priložíme na choré miesto, ktoré ešte dobre prebalíme dekou a držíme v teple.

Sedací kúpeľ: 100 g prasličky sa dá na noc do studenej vody, nasledujúci deň prihrejeme až do bodu varu a pridáme do kúpeľa. Kúpeľ má trvať 20 minút. Telo po ňom neosušíme, iba prehodíme cez neho župan a ľahneme si na hodinu do postele. Voda na kúpanie musí siahať nad obličky.

Kašovitý obklad: Čerstvé byliny opláchneme pod čistou vodou a na doske rozmliaždime na kašu.

 

Kalendár zberu rastlín

 

Vytvorte si vlastný kalendár zberu rastlín úplne jednoducho. Stačí ak si stiahnete a vytlačíte dokument zobrazený nižšie.  Následne si vystrihnete ručičku podľa vlastného výberu. Tú nalepíte na malý magnet. Kalendár si môžete pripnúť na chladničku a podľa jednotlivých mesiacov si dopisovať rastlinky. Takto budete mať jednotlivé zberné mesiace stále na očiach.

STIAHNŤ KALENDÁR 

kalendar